خود باش

علی من نمیخواهم مزاحم تو باشم … نمیخواهم به تو ببالم. نمیخواهم به تو فخر فروشم و هر مجلس و محفلی #پسر را به عنوان صنعتی دست ساز برابر دیدگان مردم بگذارم و بگویم ببین چه رشته‌ام  و چه ساخته ام تا هرکس تو را دید بر حاصل دست خودش افسوس بخورد و غایت عمر تو بخواهد بشود حواله به‌به به پدر. خودت شاد باش من طلب ندارم که اسباب مباهاتم شوی.

علی من نمیخواهم مزاحم تو باشم … هیچ وقت! نمیخواهم تو به آرزوی های ِمن برسی. نمیخواهم تمام ناکامی هایم را در تو تلافی کنم. نمیخواهم بار زمین مانده ام را برداری، راه ناتمامی را تمام کنی، ساز ننواخته ام را بنوازی. خط ننوشته ام را بنویسی. سفر نرفته ام را بروی. کتاب نخوانده ام را بخوانی. نمیخواهم فردا گردن راست کنم و بگویم پا گذاشته جای #پدر. جای خودت باش …

علی من نمیخواهم مزاحم تو باشم … میگویند فرزند #صالح گلی است از گل های #بهشت. دوستداری این آخرین گام را هم برایت بگویم؟ من برای گل آرایی بهشتم نیز به تو طمع ندارم. گل ِ دنیای خودت باش من آخرتم را بر خودم بنا خواهم کرد. بهشت ِ بی گل را خوش‌تر دارم تا بهشتی که دنیای تو را به قدر قاب خودم بسته باشم. نه آنکه فرزند صالح را نخواهم بلکه معتقدم فهم از «صلاح» به قدر بضاعت ِ ماست و من نمیخواهم تو در گلدان ِ من محصور مانی. چه ادعای صلح و صلاح در روزگاری که اباصالحش بی یار است.

علی من نمیخواهم مزاحم تو باشم … در برابر تو هیچ «الگویی» قرار نداده که بگویم تو باید شبیه این باشی چون بر این باورم که #اسوه به معنای کپی برداری از کسی نیست آنچنان که کتاب ماهم نگفت رسول اسوه است بلکه گفت «در» رسول «اسوه‌ای» هست. تکلیف من در تربیت تو آن است که اسوه تو را پرورش دهم نه آنکه تو را به اسوه خودم شبیه کنم.

علی من نمیخواهم مزاحم تو باشم … حتی دیگر طمع ندارم که کسی باشد تا اینهمه یادداشت پراکنده را جمع کند. حرفهای به دفتر خشکیده را زنده کند و یا حتی مرا به نوشتن ترغیب کند. این آخرین طمعی است که از دیگران بریده ام. من تنها میخواهم تو «خودت» باشی و به شناخت «خود» و رضایت از آن برسی. میخواهم خطا کنی تا خطا را بفهمی. خطا را بفهمی تا جبران را بفهمی. جبران را بفهمی تا حق را بفهمی و به پای آن حق بایستی. من فقط تو را به ساحل زندگی میرسانم. خواهی در گِل بمان و خواهی در این #ساحل #ستاره بچین!

3 دیدگاه

 1. عاطفه می گوید :

  عالي بود
  فكر نميكردم ديگه حوصله خوندن كامنت ها رو داشته باشيد
  وقتي نوشتيد از بدي هاي كانال عدم امكان نظر گذاشتنه ذوق كردم
  هنوز هم خانواده ي جهاني ايم 😊

 2. ناشناس واقعی می گوید :

  سلام
  بسیار زیبا
  کاش این تفکر در تمام ذهن‌ها رسوخ می‌کرد.

  پ.ن: جای شما خالی. سفر زیارت عتبات عالیات بودم. تازه برگشتم. نایب‌الزیاره و دعاگو بودم. خصوصاً برای علی‌جان عزیزم.

  سعادتمند باشید.

دیدگاهتان را بنویسید